napisz do nas dodaj do ulubionych ustaw jako startowa

miejsca turystyczne
Bondyrz
warto wiedzieć
Górecko Kościelne
historia
warto zobaczyć
Rezerwat Szum
Józefów
historia
warto zobaczyć
inf. turystyczne
Rez. Czartowe Pole
Krasnobród
historia
warto zobaczyć
inf. turystyczne
kult Maryjny
sanatorium
okolice
Krynice
warto wiedzieć
Kosobudy
warto wiedzieć
Skierbieszów
warto wiedzieć
Susiec i okolice
historia
warto zobaczyć
szumy nad Tanwią
inf. turystyczne
Tomaszów Lub. i okolice
historia
warto zobaczyć
inf. turystyczne
Rezerwat Piekiełko
Udrycze
warto wiedzieć
Zamość
historia
warto zobaczyć
inf. turystyczne
Zwierzyniec
historia
warto zobaczyć
inf. turystyczne
ciekawostki
szlaki i scieżki
architektura drewniana


idź do »
strona startowa
Roztocze - informacje ogólne
miejscowości
noclegi
fotogaleria
atrakcje
praktyczne

Krasnobród

-- okolice --


Będąc w Krasnobrodzie możemy zpoznać wiele ciekawych miejsc położonych w niedalekiej odległości. Warto zobaczyć:

 • Zwierzyniec - siedziba Ordynacji Zamojskich oraz Roztoczańskiego Parku Narodowego
 • Susiec - ze słynnymi "szumami" , pięknym młynem i uroczymi szlakami
 • Górecko Kościelne - kościół, cmentarz, aleja dębów - pomnik przyrody, drewniane kaplice.
 • Bondyrz - Muzeum Armii Krajowej Guciów - (na trasie Zwierzyniec-Krasnobród) - grodzisko z IXw., zagroda wiejska z XIXw., wystawa etnograficzna, wystawa historii naturalnej Roztocza.
 • Zamość - perła renesansu, rynek wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
 • Lwów - piękne, bogate w zabytki miasto położone niewiele ponad 100 km od Krasnobrodu za wschodnią granicą Polski.
 • 4 km od Krasnobrodu znajduje się Kapliczka pw. św. Rocha. Położona jest na uroczysku wśród stromo opadających zboczy góry św. Rocha. W 1863 r. został tu otoczony przez Moskali pod dow. mjr Ogolina oddział Marcina „Lelewela" Borelowskiego. Ok. 250 powstańców (z których tylko 80 miało broń palną) staneło naprzeciw 7 kompaniom piechoty, szwadronowi ułanów i 150 kozakom. Mimo przeważających sił wroga, oddział "Lelewela" wydostał się z okrążenia. Po stronie powstańców było 45, po stronie rosyjskiej 99 zabitych.
  Kapliczka jest drewniana, przykryta gontem. W środku znajduje się ołtarzyk z portretem świętego, a także drewniana cembrowina postawiona na cudownym, uzdrawiającym źródle. Pierwotnie kapliczka została wzniesiona w XVII w., jednak w 1933 r. uległa zburzeniu przez przewracającego się ogromnego buka. W 1935 r., z fundacji Kazimierza Fudakowskiego postawiono nową kaplicę, która zachowała się do dzisiaj. Odpust w pierwszą niedzielę po 15 sierpnia
  Św. Roch był Francuzem, urodził się w Montpellier, prawdopodobnie ok. 1295 r. W wieku 20 lat stracił rodziców. Odziedziczony majątek rozdał ubogim, a sam udał się w pieszą pielgrzymkę do Rzymu. Zatrzymał się we włoskim miasteczku Acquapendente, gdzie panowała epidemia dżumy. Pomagał chorym, jak się szybko okazało miał dar uzdrawiania. Jego sława rosła. Później Roch dotarł do Wiecznego Miasta, tu także opiekował się chorymi. W drodze powrotnej do Francji, w Piacenza, ponownie dane mu było pomagać ofiarom epidemii dżumy. W miejscowości Angera został jednak niesłusznie posądzony o szpiegostwo i osadzony - już do swej śmierci (prawdopodobnie ok. 1327 r.) - w więzieniu. Jego relikwie pochowano w miejscowym kościele, a w 1485 r. przeniesiono do Wenecji.
 • Rezerwat leśny "Św. Roch" - ustanowiono 22IV 1983 r. Na powierzchni 202,60 ha ochronie podlegają stare, naturalne drzewostany bukowo-jodłowe. Górne piętro lasu tworzy jodła, niższe buk. Gatunkiem dominującym jest jodła pospolita zajmująca 70% powierzchni rezerwatu. Niektóre jej starsze pomnikowe okazy (do około 250 lat) osiągają 46 m wysokości. Buk zajmuje 10% powierzchni. Niektóre okazy osiągają 27 m wysokości. Na około 20% rezerwatu występuje sosna pospolita. Ponadto, jako domieszka, występują: dąb szypułkowy i czerwony, jawor, klon pospolity, brzoza. Z roślin chronionych spotyka się wawrzynka wilczełyko, widłaki (wroniec i jalowcowaty) oraz bez koralowy. Rosną tu także konwalijka majowa i - na obrzeżach lasu - zawilec wielkokwiatowy.

źródło: A. Pawłowski: "Roztocze, Puszcza Solska, Lasy Janowskie i Wyżyna Wołyńska (część polska).