napisz do nas dodaj do ulubionych ustaw jako startowa

informacje praktyczne
prognoza pogody
prognoza pogody-linki
mapa szlaków
szlaki piesze
ścieżki dydaktyczne

adresy
Zamość
muzea, galerie ...
zoo i kino
loty samolotem
Informacja
    turystyczna
Przewodnicy
    po Roztoczu

rekreacja
wyciągi narciarkie
Krasnobród
Bobliwo k. Izbicy
Jacnia
Batorz
"Biala Góra" Justynówka
konie, bryczki
wędkowanie
spływy kajakowe
strusie afrykańskie
wypoczynek
     ekstremalny

rowerem po Roztoczu
szlaki rowerowe
rowerowy tydzień
dzień pierwszy
dzień drugi
dzień trzeci
dzień czwarty
dzień piąty
dzień szósty
dzień siódmy
okolice Józefowa
okolice Krasnobrodu
wypożycz rower

idź do »
strona startowa
Roztocze - informacje ogólne
miejscowości
noclegi
fotogaleria
atrakcje
praktyczne

Rowerowy tydzień

-- dzień pierwszy --


I dzień: "Śladami Ordynacji Zamoyskiej"

mapka »

Józefów - Tarnowola - Górecko Kościelne - Górecko Stare - Florianka - Zwierzyniec.
Powrót trasą przez Floriankę - Górecko Stare - Brzeziny - Józefów;
długość trasy - 42 km, w tym: droga asfaltowa - 16,74 km, droga betonowa, gruntowa, leśna, polna i szutrowa - 25,45 km.

Wyruszamy w kierunku Biłgoraja drogą wojewódzką. Po przejechaniu 2,4 km skręcamy w prawo w kierunku Panasówki, po 1,45 km jedziemy w lewo do Tarnowoli. Jeszcze 1,15 km asfaltem przez Tarnowolę i docieramy do trasy rowerowej Ziemi Józefowskiej na Roztoczu. Przed nami 2,8 km drogi gruntowej przebiegającej lasem i jego skrajem (pierwsze 150 m piaszczyste) .
wyjeżdżamy naprzeciw modrzewiowego kościoła z 1737 roku w Górecku Kościelnym. Nie sposób się tu nie zatrzymać, ze względu na piękno okolicy obok kościoła biegnie aleja pomnikowych dębów (najstarszy liczy 900 lat), której koniec wieńczy XVII - wieczna kapliczka na wodzie.
Kontynuujemy jazdę (1 km) asfaltem w kierunku Górecka Starego, na górce skręcamy w prawo w las, by zobaczyć małą elektrownię wodną na rzece Szum.
Wracamy do miejsca zjazdu z asfaltu, po 2 km dojeżdżamy do skrzyżowania w Górecku Starym, które przejeżdżamy na wprost, 200 m od skrzyżowania, obok szkoły skręcamy w lewo; nawierzchnia asfaltowa przechodzi w betonową (1 km) i drogę gruntową (1 km). Jedziemy do końca wsi, po czym wjeżdżamy obok szlabanu w las jesteśmy na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego.
Pokonujemy 300 m leśnej drogi i dojeżdżamy do głównego traktu leśnego. Jedziemy w lewo piaszczystą ścieżką, która po 300 m przechodzi w drogę o nawierzchni szutrowej prowadzącej nas przez Floriankę (1,5 km) do Zwierzyńca.
Uwaga udostępnienie trasy do Florianki odbywa się za odpłatnością, karty wstępu do nabycia w sklepie w Górecku Starym, który odnajdziemy po 200 m jazdy drogą betonową. Do Florianki osady leśnej, znanej z hodowli konika polskiego dojeżdżamy aleją modrzewiową, pokonując niewielkie wzniesienie. Poza konikami możemy tutaj podziwiać również :

1. Bogactwo gatunków drzew i krzewów, pozostałość po szkółkach Ordynacji Zamoyskiej w tym celu utworzono ścieżkę dendrologiczną na powierzchni 3,2 ha, gdzie wyeksponowano 60 gatunków drzew;
2. Izbę leśną z ekspozycją obrazującą życie ludzi na początku XX wieku (mieści się tu również informacja turystyczna);
3. Ścieżkę krajobrazową poprowadzoną wierzchowiną z punktem widokowym.

Ruszamy w dalszą drogę, po 3,4 km przejeżdżamy przejazd kolejowy, a po 1,9 km docieramy do asfaltowej drogi, jedziemy na wprost i po 670 m jesteśmy nad stawami "Echo". W zależności od upodobań, możemy poprzestać na kontemplacji pięknych widoków jak i również spędzić tu trochę czasu na plażowaniu.
Jesteśmy już w Zwierzyńcu, polecamy: degustację piwa z miejscowego browaru, konsumpcję obiadu w zajeździe "Młyn", z którego rozpościera się przepiękny widok na barokowy kościół na wodzie.
Wracamy tą samą drogą, co przyjechaliśmy. W Górecku Starym, na skrzyżowaniu, udajemy się w lewo w kierunku Józefowa przez Brzeziny i Tarnowolę i po 7 km jesteśmy na miejscu.