napisz do nas dodaj do ulubionych ustaw jako startowa

informacje o Roztoczu
o Roztoczu
Roztocze Zachodnie
Roztocze Środkowe
Roztocze Wschodnie
fauna i flora


R P N
Roztoczański Park   Narodoway
zespoły leśne w RPN
zwiedzanie RPN
parki krajobrazowe
Puszcza Solska
  i Lasy Janowskie


trochę historii
ród Zamoyskich
ordynaci
II Wojna Światowa
UPA


idź do »
strona startowa
Roztocze - informacje ogólne
miejscowości
noclegi
fotogaleria
atrakcje
praktyczne

Roztocze Zachodnie

Roztocze Zachodnie zajmuje teren pomiędzy Kraśnikiem a Szczebrzeszynem. Zwane jest również lessowym, ponieważ pokrywa je gruba warstwa lessu. Roztocze - wąwozy Piekiełko Niekiedy określane jest jako Roztocze Gorajskie lub Szczebrzeszyńskie. W istocie są to dwie części Roztocza Zachodniego, oddzielone szeroką doliną Gorajca. Charakterystyczne dla tych terenów jest występowanie długich i suchych dolin rozdzielających wzgórza. Najpiękniejsze są plątaniny ciągnących się na kilka kilometrów i głębokich na 20 metrów wąwozów i ich bocznych odgałęzień. Pomiędzy Szczebrzeszynem a Kawęczynkiem tworzą one potężny kompleks zwany "Piekiełkiem". Wąwozowe zbocza porasta las grabowo-bukowy, a pozostałe tereny głównie las sosnowy. Jest to zarazem obszar najuboższy w lasy, zajmują one bowiem obecnie jedynie 10% powierzchni tej części Roztocza. Przyczyną jest masowa wycinka drzew przeprowadzana w celu pozyskania żyznej gleby pod uprawy rolnicze. Najwyższe wzniesienie Roztocza Zachodniego to Dąbrowa (343 m n.p.m.). Atrakcją jest zespól źródeł w Zaporzu - pomnik przyrody.

Od strony krajobrazowej warto poznać wysychające bagno Tałandy koło Panasówki, wzniesienie Dąbrowa koło Lipowca, na płn. znajduje się malowniczy punkt Roztocza Zachodniego - dobrze zachowane grodzisko w Sąsiadce (Sutiejsk). Stąd blisko już do znanego sanktuarium św. Antoniego w Radecznicy. Wymienić warto też kościół we wsi Mokrelipie i ciekawy, położony na grodzisku, cmentarz w Batorzu.

SZLAKI TURYSTYCZNE

Szlaki turystyczne rowerowe:

Centralny Szlak Rowerowy Roztocza, odcinek Kraśnik - Zwierzyniec (100 km). Szlak prowadzi głównie lokalnymi szosami, jednak bardzo malowniczymi i o niewielkim natężeniu ruchu. Najciekawsze odcinki to Błażek - Batorz - Otrocz - Chrzanów (okolice Batorza i Otroczy godne są dokładniejszej penetracji), Goraj - Hosznia Ordynacka - Radecznica, oraz Dzielce - Szczebrzeszyn.Szlaki turystyczne piesze:

  • Najważniejszy jest szlak "centralny" (znaki niebieskie). Zaczyna się on w Bełżcu, a przez Roztocze Zachodnie prowadzi on na odcinku Zwierzyniec PKP - Szastarka, 75 km. Po drodze wiele atrakcji, m.in. wędrujemy przez Wzgórza Szczebrzeszyńskie, za Kawęczynkiem przechodzimy na przez wąwozy "Piekiełka" (las "Cetnar", dalej mijamy grodzisko w Sąsiadce, klasztor bernardynów na Łysej Górze w Radecznicy (znane sanktuarium św. Antoniego), dalej Huta Turobińska i - już w okolicy Batorza - Sowia Góra - miejsce bitwy oddziału Marcina "Lelewela" Borelowskiego (jego grób znajduje się na cmentarzu w Batorzu).
  • Uzupełniający charakter ma szlak czarny "łącznikowy" Zwierzyniec - Lipowiec (znaki czarne), 12 km, stanowiący alternatywną wersję szlaku centralnego na tym odcinku, w Lipowcu z nim zresztą się łączący (koniec szlaku na drugim końcu Lipowca, przy znakach żółtych szlaku "roztoczańskiego"). W czasie wędrówki wspinamy się na najwyższe wzniesienie Roztocza Zachodniego - Dąbrowę.
  • Fragment szlaku żółtego "roztoczańskiego" na odcinku Zwierzyniec - Lipowiec - Hedwiżyn (znaki żółte), 28,5 km. W okolicy Panasówki od szlaku odbija ścieżka dydaktyczna na wzgórze Polak. Pomiędzy Lipowcem a Hedwiżynem szlak prowadził niegdyś skrajem ciekawego Bagna Tałandy, obecnie też interesująco: zobaczymy kapliczkę św. Antoniego postawioną przy źródełkach w Trzęsinach i kamieniołomy w Żelebsku.
  • Szlak "historyczny". Zaczyna się on na Porytowym Wzgórzu w Lasach Janowskich, przez Roztocze Zachodnie prowadzi odcinek Janów Lubelski - Sowia Góra (znaki żółte), 25 km.
  • Fragment szlaku "partyzanckiego" na odcinku Szczebrzeszyn - Szperówka (znaki czerwone), 11 km. Krótka, acz ciekawa, wizyta w wąwozowym "Piekiełku".
  • Scieżka dydaktyczna Szczebrzeszyn - Kawęczynek (znaki czerwone)

BAZA NOCLEGOWA

Najlepiej rozwinięta baza noclegowa jest w Zwierzyńcu i okolicach.

źródło: A. Pawłowski: "Roztocze, Puszcza Solska, Lasy Janowskie i Wyżyna Wołyńska (część polska).