napisz do nas dodaj do ulubionych ustaw jako startowa

miejsca turystyczne
Bondyrz
warto wiedzieć
Górecko Kościelne
historia
warto zobaczyć
Rezerwat Szum
Józefów
historia
warto zobaczyć
inf. turystyczne
Rez. Czartowe Pole
Krasnobród
historia
warto zobaczyć
inf. turystyczne
kult Maryjny
sanatorium
okolice
Krynice
warto wiedzieć
Kosobudy
warto wiedzieć
Skierbieszów
warto wiedzieć
Susiec i okolice
historia
warto zobaczyć
szumy nad Tanwią
inf. turystyczne
Tomaszów Lub. i okolice
historia
warto zobaczyć
inf. turystyczne
Rezerwat Piekiełko
Udrycze
warto wiedzieć
Zamość
historia
warto zobaczyć
inf. turystyczne
Zwierzyniec
historia
warto zobaczyć
inf. turystyczne
ciekawostki
szlaki i scieżki
architektura drewniana


idź do »
strona startowa
Roztocze - informacje ogólne
miejscowości
noclegi
fotogaleria
atrakcje
praktyczne

Tomaszów Lubelski

-- warto zobaczyć --

Zabytki:

kliknij aby powiększyć plan i lokalizacja zabytków, (roz. 741x1076 px, 180 k)

  • Kościół drewniany (z modrzewia), barokowy, pw. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny Tomaszów Lubelski - modrzewiowy kościół znajduje się na płd.-wsch. od rynku, w pobliżu szlaku zielonego. Zbudowany w 1627 r. z fundacji Tomasza Zamoyskiego, przebudowany w 1727 r. staraniem Michała Zamoyskiego. Stanowi jeden z najcenniejszych tego typu zabytków w kraju. Świątynia jest dwuwieżowa i trzynawowa. Herb Zamoyskich umieszczono na kartuszu na chórze. Bogate, barokowe wyposażenie pochodzi w części z dawnego kościoła trynitarzy. Drewniany ołtarz główny, z cudownym obrazem Matki Bożej Szkaplerznej z Dzieciątkiem. 26 VI 1994 r. kard. Franciszek Macharski, z woli Ojca Świętego Jana Pawła II dokonał koronacji obrazu. W dolnej części ołtarza głównego znajdują się relikwie patrona trynitarzy - św. Feliksa. W świątyni znajduje się także 6 ołtarzy bocznych. Obok kościoła drewniana dzwonnica wzniesiona w XVIII w. Przed murem okalającym świątynię - figura z XVII w. w formie przysadzistej kolumny zwieńczonej czworoboczną kapliczką. Za kościołem, 100 m na wsch., ślady fosy i obwałowań.
  • Cerkiew prawosławna pw. św. Mikołaja z 1890 r., wzniesiona w stylu cerkwi rosyjskichTomaszów Lubelski - modrzewiowy kościół w miejscu wcześniejszej. Świątynia znajduje się w sąsiedztwie rynku.

 

 

 

 

  • Herbaciarnia, tzw. Czajnia. Znajduje się przy rynku, u wylotuTomaszów Lubelski - modrzewiowy kościół ulicy prowadzącej do cerkwi. Jest to drewniany piętrowy budynek z 1895 r., wzniesiony z okrąglaków, na wzór drewnianych domów z płn. Rosji. Czajnię zbudowano z okazji koronacji cara Mikołaja II.

 

 

 

 

  • Kościół parafialny pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jego budowę rozpoczęto wTomaszów Lubelski - modrzewiowy kościół 1935 r. We wnętrzu znajduje się wyposażenie barokowe z przełomu XVII i XVIII w., m.in. obrazy i ołtarz boczny przeniesione z kościoła parafialnego w Uhnowie (obecnie Ukraina), a także ambona w kształcie łodzi z tamtejszej cerkwi. W ołtarzu głównym umieszczono figurę Serca Pana Jezusa. Kościół znajduje się przy ulicy Lwowskiej.

 

 

  • Kaplica cmentarna, murowana, pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa z 1867. Została ona wzniesiona przez Karpińskich, jako grobowiec rodzinny.
  • Państwowa Szkoła Muzyczna, dawniej Straż Pożarna.
  • Figura św. Tekli z 1782 r., przy ul. Kopernika.

Przy ul. Zamojskiej 2 znajduje się Muzeum Regionalne im. J. Petera

źródło: A. Pawłowski: "Roztocze, Puszcza Solska, Lasy Janowskie i Wyżyna Wołyńska (część polska).