napisz do nas dodaj do ulubionych ustaw jako startowa

miejsca turystyczne
Bondyrz
warto wiedzieć
Górecko Kościelne
historia
warto zobaczyć
Rezerwat Szum
Józefów
historia
warto zobaczyć
inf. turystyczne
Rez. Czartowe Pole
Krasnobród
historia
warto zobaczyć
inf. turystyczne
kult Maryjny
sanatorium
okolice
Krynice
warto wiedzieć
Kosobudy
warto wiedzieć
Skierbieszów
warto wiedzieć
Susiec i okolice
historia
warto zobaczyć
szumy nad Tanwią
inf. turystyczne
Tomaszów Lub. i okolice
historia
warto zobaczyć
inf. turystyczne
Rezerwat Piekiełko
Udrycze
warto wiedzieć
Zamość
historia
warto zobaczyć
inf. turystyczne
Zwierzyniec
historia
warto zobaczyć
inf. turystyczne
ciekawostki
szlaki i scieżki
architektura drewniana


idź do »
strona startowa
Roztocze - informacje ogólne
miejscowości
noclegi
fotogaleria
atrakcje
praktyczne

Zwierzyniec

-- architektura drewniana--


 

Miasto i gmina Zwierzyniec, mimo wielu przekształceń w strukturze budownictwa, to w dalszym ciągu skarbiec architektury drewnianej. Na ponad 1700 domów w gminie, 750 wykonanych jest z drewna, a więc 42%, czyli niemal co drugi. W samym Zwierzyńcu jest ponad 230 drewnianych budynków, czyli 39% całości, zaś w wioskach 520, a więc 45% ogółu. Najwięcej procentowo budynków drewnianych jest w Guciowie - 71%, najmniej w Wywłoczce - tylko 26%. W liczbach bezwzględnych najwięcej drewnianych chałup pozostało w Turzyńcu (86) najmniej w Bagnie - 29.

Architektura drewniana to tradycyjny, stosowany od wieków sposób budowania. Las był tu zawsze na wyciągnięcie ręki, a to znaczy, że o drewno było łatwo. Miejscowi majstrowie ciesielki stawiali więc drewniane konstrukcje w oparciu o dziesięciolecia czy wręcz wieki doświadczeń, uwzględniając warunki klimatyczne i topograficzne. Doprowadziło to do wykształcenia się w miarę jednorodnej architektury regionalnej, którą ciągle bardzo łatwo odróżnić od tej z innych stron kraju.

Niestety, to dziedzictwo pokoleń jest dziś zagrożone. Z powodu wieku chałup ciągle ubywa, inne ulegają nieprzemyślanym przebudowom i modernizacjom. Zmieniana jest radykalnie bryła budynku, kształt dachu, wymiary okien i drzwi. Bez uwzględniania lokalnej tradycji stosowany jest siding i plastikowe okna. Plagą są też betonowe płoty. Na szczęście, nie wszędzie się tak dzieje i ciągle można podziwiać piękno i harmonię starej architektury ludowej. Do najciekawszych miejsc w gminie zaliczyć należy "trojaczki" w Żurawnicy, gdzie obok siebie sąsiadują trzy dziewięćdziesięcioletnie zagrody. Naturalnymi skansenami są wsie Turzyniec, Topólcza, Guciów i Obrocz.

Także w Zwierzyńcu jest wiele interesującej architektury drewnianej. Jej zgrupowanie to Borek (71 starych domów) i Rudka (66). Warto zwrócić uwagę, że ulica Wąska w Borku, prawie nie zmieniona od 70 lat to doskonały przykład typowego budownictwa międzywojennego.

Na lokalną architekturę składają się też krzyże i kapliczki przydrożne, pełne wyjątkowego uroku.

   

autor: Marek Marcola