napisz do nas dodaj do ulubionych ustaw jako startowa

miejsca turystyczne
Bondyrz
warto wiedzieć
Górecko Kościelne
historia
warto zobaczyć
Rezerwat Szum
Józefów
historia
warto zobaczyć
inf. turystyczne
Rez. Czartowe Pole
Krasnobród
historia
warto zobaczyć
inf. turystyczne
kult Maryjny
sanatorium
okolice
Krynice
warto wiedzieć
Kosobudy
warto wiedzieć
Skierbieszów
warto wiedzieć
Susiec i okolice
historia
warto zobaczyć
szumy nad Tanwią
inf. turystyczne
Tomaszów Lub. i okolice
historia
warto zobaczyć
inf. turystyczne
Rezerwat Piekiełko
Udrycze
warto wiedzieć
Zamość
historia
warto zobaczyć
inf. turystyczne
Zwierzyniec
historia
warto zobaczyć
inf. turystyczne
ciekawostki
szlaki i scieżki
architektura drewniana


idź do »
strona startowa
Roztocze - informacje ogólne
miejscowości
noclegi
fotogaleria
atrakcje
praktyczne

Zwierzyniec

-- szlaki i ścieżki --

ścieżki spacerowe, edukacyjne i rowerowe

Prawie wszystkie szlaki prowadzące ze Zwierzyńca na Roztocze Środkowe wiodą - przynajmniej na krótkich odcinkach - przez Roztoczański Park Narodowy. Wejście na teren parku jest płatne, a karty wstępu nabywa się w ośrodku edukacyjno-muzealnym RPN.


ŚCIEŻKI SPACEROWE I POZNAWCZE

 1. Ścieżka dydaktyczna na Bukową Górę - znaki zielone
  Najbardziej popularna ścieżka w Roztoczańskim Parku Narodowym. Możliwość zobaczenia wspaniałych drzewostanów sosnowych, jodłowych i bukowych. Imponujący widok na Roztocze Środkowe.

  Rezerwat w tym miejscu utworzono pierwotnie jeszcze za czasów istnienia Ordynacji Zamojskiej w 1934 r. Po wojnie Bukowa Góra doczekała się ponownego uznania za rezerwat w 1957 r., a w 1974 r. włączono ją do powstającego Roztoczańskiego Parku Narodowego. Obecnie nadal utrzymuje ona status obszaru (strefy) ochrony ścisłej i zajmuje powierzchnię 131,53 ha. Rośnie tu naturalny las z udziałem jodły, buka i świerka, na granicy ich naturalnego zasięgu. Na uwagę zasługują także stanowiska rzadkich roślin, takich jak: starzec gajowy, przetacznik górski, kokorycz pusta, lepieżnik biały, zanokcica skalna, rzeżucha rezedolistna, lilia złotogłów, wilczomlecz migdałolistny, widłak wroniec i inne. Las na Bukowej Górze rozciąga się od dna doliny rzeki Wieprz aż do wysokiej wierzchowiny, a różnica poziomów dochodzi do 70 m, co przyczynia się do powstania iście górskiego krajobrazu. Wiekowe jodły osiągają tu często rozmiary pomnikowe. Niektóre okazy osiągają nawet ponad 50 m wysokości i ponad 3 m obwodu, co stanowi najwyższe możliwości wzrostowe tego gatunku. Niewiele ustępują im liczące 150 lat buki: 45 m wysokości, 3 m obwodu. Najniższe partie rezerwatu pokrywa las sosnowy w wieku 100-150 lat. Wyżej występuje domieszka świerka i jodły, przechodząc stopniowo w las sosnowo-jodłowy z domieszką buka. Jeszcze wyżej dominuje las jodłowo-bukowy zbliżony do drzewostanów rosnących w karpackim reglu dolnym. Osobliwość rezerwatu stanowi kolonia modrzewi znajdująca się na płd.-zach. zboczu góry.

 2. Ścieżka poznawcza na Piaseczną Górę - znaki czerwone
  Prowadzi od Stawów "Echo" do zwierzynieckiej starówki. Dobry punkt widokowy.
 3. Ścieżka spacerowa po wydmie do stawów "Echo" - znaki niebieskie
  Bardzo atrakcyjne dojście do stawów "Echo" wzdłuż strumienia "Świerszcz".
 4. Ścieżka do stawów "Echo" dla niepełnosprawnych


ŚCIEŻKI ROWEROWE

Przez Zwierzyniec przebiega trasa rowerowa ze Szczebrzeszyna do Narola. Na odcinku Zwierzyniec - Górecko Stare jest to droga wyłącznie dla rowerów. Zwierzyniec i okolice to wymarzone tereny dla rowerzystów, dla których dostępne są także znakowane szlaki piesze.


PIESZE SZLAKI TURYSTYCZNE

 1. Szlak krawędziowy Roztocza - znaki czerwone
  Uchodzi za najpiękniejszy szlak. Wiedzie od Zwierzyńca do Suśca na długości 52 km. Najbardziej atrakcyjne miejsca to: osada leśna Florianka, Górecko Kościelne oraz rezerwat "Czartowe Pole"

  W osadzie Florianka rośnie okazały dąb Florian - o wysokości 30 m (ośmiopiętrowy gmach) i pniu, którego obwód wynosi 7,4 m. Jego wiek szacowany jest na ok. 400 lat. Według legendy, przebywał tu niegdyś Florian Szary (przodek Zamoyskich) z siostrą Janka. Dziewczynę ranił niedźwiedź, a pod wspomnianym dębem zrobiono jej opatrunek. Na pamiątkę, od imienia Floriana, tak nazwano nie tylko drzewo, ale również całą osadę. Przed II wojną światową istniały tu ordynackie szkółki leśno-ogrodnicze, w których hodowano również egzotyczne gatunki drzew. Do dziś, m.in. po obu stronach alei, a także w okolicy leśniczówki, przetrwało kilka stanowisk wprowadzonych wtedy gatunków drzew. Można tu zobaczyć: cisy, czarny orzech, modrzew syberyjski, korkowiec amurski, tuje, brzozy papierowe, jodły kalifornijskie, cyprysik groszkowy. Obecnie we Floriance znajduje się Ośrodek Hodowli Zachowawczej Konika Polskiego Roztoczańskiego Parku Narodowego.

 2. Roztoczański szlak centralny - znaki niebieskie
  Przecina Roztocze Zachodnie i Środkowe na odcinku 143 km od Szastarki do Bełżca.
 3. Szlak roztoczański - znaki żółte
  Prowadzi ze Zwierzyńca do Bidaczowa w Kotlinie Sandomierskiej (52 km długości)
 4. Szlak im. A. Wachniewskiej - znaki zielone
  Prowadzi ze Zwierzyńca do Florianki - 67 km długości
 5. Szlak łącznikowy - znaki czarne
  Szlak o długości 16 km przechodzi przez najwyższe wniesienie Roztocza Zachodniego - Dąbrowa 344 m npm. Doskonałe widoki na dolinę Wieprza, Gorajca, Roztocze Środkowe i Zachodnie.

T.E.