napisz do nas dodaj do ulubionych ustaw jako startowa

miejsca turystyczne
Bondyrz
warto wiedzieć
Górecko Kościelne
historia
warto zobaczyć
Rezerwat Szum
Józefów
historia
warto zobaczyć
inf. turystyczne
Rez. Czartowe Pole
Krasnobród
historia
warto zobaczyć
inf. turystyczne
kult Maryjny
sanatorium
okolice
Krynice
warto wiedzieć
Kosobudy
warto wiedzieć
Skierbieszów
warto wiedzieć
Susiec i okolice
historia
warto zobaczyć
szumy nad Tanwią
inf. turystyczne
Tomaszów Lub. i okolice
historia
warto zobaczyć
inf. turystyczne
Rezerwat Piekiełko
Udrycze
warto wiedzieć
Zamość
historia
warto zobaczyć
inf. turystyczne
Zwierzyniec
historia
warto zobaczyć
inf. turystyczne
ciekawostki
szlaki i scieżki
architektura drewniana


idź do »
strona startowa
Roztocze - informacje ogólne
miejscowości
noclegi
fotogaleria
atrakcje
praktyczne

Zwierzyniec

-- warto zobaczyć --


Kościół filialny pw. św. Jana Nepomucena

murowany, położony na wyspie stawu Kościelnego (sam staw ponoć został uformowany przez jeńców tatarskich i tureckich). Świątynia wzniesiona w latach 1741-1747 z fundacji Tomasza Antoniego Zamoyskiego. Budowniczym był prawdopodobnie Jan Columbani. Przy wejściu ciekawa stara kamienna kropielnica. Wnętrze udekorowane jest iluzjonistyczną polichromią wykonaną przez Łukasza Smuglewicza. Również barokowa, architektoniczna nastawa ołtarza głównego została namalowana na ścianie. Na kolebkowym sklepieniu - w otoczeniu aniołów - św. Jan adoruje Matkę Bożą z Dzieciątkiem. Na obrazie ściennym głównego ołtarza św. Jan Nepomucen. Na bocznych ścianach kaplicy postacie kobiet symbolizujących cnoty Świętego: wiara dźwigająca kolumnę (stałość i siła), tajemnica z kluczem i zapieczętowanym listem (powaga sakramentu spowiedzi). Uwagę zwracają także: uważany za cudowny obraz Matki Bożej Częstochowskiej ufundowany przez ordynatową Różę Zamoyską w 1907 r. (ołtarz główny), obraz koronacji Matki Bożej z XVIII w. oraz (znajdująca się po lewej stronie ołtarza) postać św. Klemensa. Dach, wykonany obecnie z dachówki ceramicznej, dawniej był kryty gontami. Fronton zwieńczony trójkątnym szczytem. Poniżej żelaznego krzyża Oko Opatrzności Bożej. Umieszczono także kartusze z herbami: Zamoyskich „Jelita" i Michowskich „Rawicz". Od maja 1997 r. kościół, po długoletnim remoncie, ponownie służy wiernym. Msze św. są tu sprawowane w okresie letnim w niedziele o godz. 17.00. Nocami świątynia jest pięknie iluminowana.
Budynki zarządu Ordynacji Zamoyskiej

klasycystyczne, wzniesione w l poł. XIX w. Pierwotnie składały się z drewnianego pałacu, czterech murowanych i dwóch drewnianych oficyn. Do naszych czasów dotrwały tylko murowane oficyny, z których jedna została nadbudowana w 2 poł. XIX w. Jest to tzw. „pałac administracji" będący obecnie siedzibą Zespołu Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska im. Jana Zamoyskiego. Warto zwrócić uwagę na tablicę upamiętniającą powstanie w 1919 r. jednolitego Związku Harcerstwa Polskiego (rozbitego dotąd w oddzielne struktury funkcjonujące w ramach poszczególnych zaborów). Za budynkami znajdują się pozostałości zabytkowej alei lipowej, tzw. „alei Marysieńki".


Rezydencja plenipotenta Ordynacji Zamojskiej z 1890 r

Jest to drewniana, piętrowa willa, zbudowana w stylu uzdrowiskowym. Obecnie mieści się w niej siedziba dyrekcji Roztoczańskiego Parku Narodowego. Przy drodze prowadzącej do budynku zrekonstruowano jedną z bram prowadzących do dawnego „zwierzyńca". Wcześniej rezydencją plenipotenta była oficyna płd. dawnego pałacu.


Browar murowany

wzniesiony w latach 1802-1806 r., remontowany po pożarze w 1810 r., później w 1878 r. W sąsiedztwie dawny budynek bednarni (wytwórnia beczek) i dom dyrektora browaru. Browar jest nadal czynny

Kamień

w formie prostopadłościanu, przeniesiony z Hamerni, znajdujący się na skraju parku od strony stawu i ul. Browarnej. Jest to pamiątka plagi szarańczy z 1711 r. Wyryte na nim napisy głoszą: „Bóg groził ludowi, ale z wiarą praca rozbraja Jego gniewy i kieskę odwraca"; „Na pamiątkę wytępienia szarańczy wędrownej przybyłej w te okolice 27 sierpnia 1711 roku Wólka, Ułów, Zielone, Łabunie, Szarowola, Czołomyja, Przeorsk"; „Wyniszczono szarańczy żywej korcy 656, wykopano jaj tego owada garncy 555,5. Użyto do tego robocizny pieszej dni 14 000".
Monument kamienny

na wyspie stawu Kościelnego. Pod nim - według tradycji - pogrzebano ulubionego psa Marysieńki Sobieskiej. Monument na wyspie być może związany jest z pewnym wydarzeniem. Gdy Włoch Collato ofiarował Marysieńce ślicznego pieska, ordynat kazał go otruć. Wtedy udało się psa odratować, ale nie wiadomo, co działo się później. Pomnik ma kształt rzymskiego sarkofagu. Na czołach narożników widnieją maski teatralne, a na jednej ze ścian lira - symbol sztuk pięknych. Być może więc nie tyle jest to pomnik psa, a pamiątka po teatrze „na wodzie".


Oberża z 1852 roku, murowana.

Dom łowczego z 1895 roku.

Figurka Matki Boskiej z Lourdes z 1905 roku.

Dzwonnica przy "kościele na wyspie"W Zwierzyńcu zabytkowy charakter ma park (niegdyś tzw. ogród skarbowy, obecnie park środowiskowy), okalający staw Kościelny od ptn. Rosną tu pomnikowe brzozy papierowe, platan klono-listny, czarne sosny, lipy, kasztanowce i dęby.

Warto także zwrócić uwagę na cmentarz powstańców walczących w 1863 r. pod Panasówką i cmentarz wojskowy (położony 150 m na płd. od drogi do Biłgoraja, w lesie za campingiem „Echo"). Znajduje się na nim 31 mogił zbiorowych i 33 indywidualne. Spoczywają tu żołnierze armii austriackiej i rosyjskiej polegli w 1914 r., żołnierze Wojska Polskiego walczący we wrześniu 1939 r., a także powstańcy z 1863 r.

źródło: A. Pawłowski: "Roztocze, Puszcza Solska, Lasy Janowskie i Wyżyna Wołyńska (część polska).