WARTO ZOBACZYĆ
- Kościół par. pw. św. Stanisława Biskupa wzniesiony w 1768 r.,Roztocze – Górecko Kościelne – kościół z drzewa modrzewiowego. Jednolite rokokowe wyposażenie zostało wykonane w latach 1769-1779 przez snycerzy Jana i Jakuba Maucherów. W latach 1897-1898 kościół przedłużono o 8 metrów. W ołtarzu głównym znajduje się obraz św. Stanisława (z 1777 r.) i Serca Pana Jezusa (nad nim symbol franciszkański – skrzyżowane dłonie). Drewnianą ambonę zdobią rzeźby czterech ewangelistów. W zachodniej części świątyni znajduje się skarbczyk, a we wschodniej zakrystia, w której zamieszczono tablicę z historią kościoła. Na wyposażeniu organy 11 głosowe skonstruowane w 1906 r. we Lwowie przez Śliwińskiego. Uwagę zwraca także rokokowa chrzcielnica. Na ścianach tablice upamiętniające żołnierzy września 1939 r. i partyzantów z oddziału AK „Wita”, którzy obronili kościół przed spaleniem w lipcu 1944 r. Obok świątyni murowana dzwonnica (trzy dzwony wykonane w 1906 r. we Lwowie). Całość otacza murowane ogrodzenie z bramką i czterema kapliczkami (XVIII w.).
- Kaplica drewniana „pod dębami„, obecna z l pół. XIX w. Wewnątrz ołtarz z Roztocze – Górecko Kościelne – kościółobrazem św. Stanisława. Datuje się go na 1631 r., jednak później został przemalowany. Za obrazem pień sosny, wiązany tradycyjnie z objawieniami Świętego.
- Kapliczka drewniana „na wodzie” pw. św. Stanisława postawiona w XX w. w miejsce starszej, zniszczonej. Utrzymano w niej oryginalny barokowy wystrój wnętrza. Kapliczkę okala przykryty okapem pomost, znajdujący się bezpośrednio nad wodami Szumu. Pierwsza kaplica w tym miejscu powstała w 1668 r.
- Warto odwiedzić także ciekawy cmentarz parafialny, założony na początku XIX w.
- Aleja pomnikowych dębów
- Mała hydroelektrownia na rzece „Szum”.
GASTRONOMIA
Karczma „Nad Szumem”
GÓRECKO KOŚCIELNE 40, 23-460 Józefów
tel. 84 641 72 72, 602 299 851
Karczma nad Szumem położona jest w lesie nad rzeką Szum, 500 m od rezerwatu przyrody. W pobliżu znajduje się: modrzewiowy kościół z 1767 r., aleja monumentalnych dębów, zabytkowa kapliczka na wodzie,trasa rowerowa Ziemi Józefowskiej.
HISTORIA
Wieś Górecko założył w 1582 r. Andrzej Górka. W 1589 r. notowano tu młyn, karczmę, browar, winnicę i maziarnię. Cztery lata później nabył ją Jan Zamoyski i włączył do Ordynacji Zamojskiej. Po sprowadzeniu w XVII w. franciszkanów wieś uległa podziałowi na Górecko Stare i Górecko Kościelne. W 1921 r. w Górecku Starym było 166 domów i 920 mieszkańców. Obecnie na turystów czeka tu kilka gospodarstw agroturystycznych (numery domów l, 4,12,13, 25,36,38, 49,51, 59. Jedna z kwater posiada telefon: (0-84) 687 80 23.
Górecko Kościelne – wieś położona przy pld.-zach. granicy Roztocza i Równiny Biłgorajskiej na wysokości 220 m n.p.m. Powstała w XVII w. jako cześć założonego wcześniej Górecka (opisana powyżej). Osada zwana była wtedy Hutą lub Wolą Górecką. W 1668 r. Marcin Zamoyski sprowadził tu franciszkanów. Niebawem powstała kaplica, a na jej miejscu sto lat później stanął – istniejący do dziś – modrzewiowy kościół pw. św. Stanisława Biskupa. Został on ufundowany przez Jana Jakuba Zamoyskiego, jego portret znajduje się w świątyni. Franciszkanie prowadzili parafię do 1866 r. (choć zakonnicy byli tu jeszcze w 1893 r.), później opiekę nad nią przejęli księża diecezjalni.
W 1968 r. kardynał Karol Wojtyła ofiarował parafii relikwie św. Stanisława. W liście skierowanym przez przyszłego papieża do proboszcza parafii Górecko znalazły się wówczas słowa: „Bóg zapłać za zaproszenie do uroczego kościółka położonego w pięknym Roztoczu Lubelskim. Kto wie, czy nie nadarzy się kiedy okazja skorzystania z zaproszenia”. Podczas pielgrzymki w 1999 r. Jan Paweł II odwiedził pobliski Zamość. Przy plebanii znajduje się pomnik pamięci zmarłych kapłanów.
Od kościoła w stronę płynącej u stóp osady rzeki Szum prowadzi dębowa aleja, wzdłuż której rośnie sześć pomnikowych dębów. Najstarszy z nich ma około 500 lat. Jego obwód wynosi 7,4 m. W połowie długości alei znajduje się drewniana kaplica z obrazem św. Stanisława, zwana „pod dębami”. Po drodze podziwiamy także drewniane stacje drogi krzyżowej wyrzeźbione przez Jana Pastuszka z Józefowa. Nad samą rzeką w 1668 r. wzniesiono drewnianą kapliczkę „na wodzie” ku czci św. Stanisława (obecna z XX w.). Według podań lokalizację kościoła i kapliczek wskazał sam Święty podczas objawień z 1648 r. Ich świadkiem był Jan Socha. Jak podaje Mikołaj Stworzyński, ordynacki archiwista: „w tej wodzie kto się obmyje z dobrą wiarą, od wszelkiej choroby będzie wolny”. Pisze on także o późniejszych zdarzeniach, kiedy to rosnąca sława Górecka wywołała zaniepokojenie prałatów zamojskich. Nie dowierzając prawdziwości objawień wysłali kanonika, aby wszystkiemu zaprzeczył. Ten faktycznie przybył, jednak gdy już miał wracać, padł pod nim koń. Po tym zdarzeniu zaprzeczenia już nie było. Kronikarz wspomina także o wizycie w Górecku Marcina Zamoyskiego, podczas której klęknęło 6 koni. Ordynat, widząc ten cud, wkrótce wystawił kaplicę. W okresie II wojny światowej, podczas ofensywy wojsk niemieckich, na poddaszu kaplicy „na wodzie” skryło się 9 mężczyzn. Przez kilka dni przebywali obok stanowisk niemieckiej artylerii. Przetrwali.
SZLAKI TURYSTYCZNE
Przez Górecko Kościelne przebiega 5 szlaków turystycznych:
szlak turystyczny czarny – szlak walk partyzanckich – szlak pieszy
trasa: Bidaczów Stary – Stary Majdan – Stary Lipowiec – Aleksandrów – Sigła – Osuchy – Fryszarka – Susiec – Łosiniec – Tomaszów Lubelski
szlak turystyczny czerwony – szlak krawędziowy – szlak pieszy
trasa: Zwierzyniec – Sochy – Florianka – Górecko Stare – Tarnowola – Józefów – Hamernia – Nowiny – Błudek – Susiec
szlak turystyczny zielony – szlak im. A. Wachniewskiej – szlak pieszy
trasa: Zwierzyniec – Wojda – Bliżów – Bondyrz – Potok-Senderki – Majdan Kasztelański – Tereszpol – Florianka
szlak turystyczny – szlak niebieski – szlak Puszczański – szlak pieszy
trasa: Górecko Kościelne – Edwardów – Biłgoraj
szlak rowerowy – szlak zielony – szlak Ziemi Józefowskiej
trasa: Józefów – Fryszarka – Błudek – Nowiny – Majdan Sopocki – Stanisławów – Szopowe – Górecko Stare – Tarnowola – Józefów