Do rezerwatu można się dostać idąc (jadąc) z różnych kierunków, gdyż „Czartowe Pole” jest usytuowany na szlaku „krawędziowym” znakowany kolorem czerwonym.
- kilka słów o szlaku: szlak prowadzi w krawędziowej (stąd nazwa) strefie pomiędzy Roztoczem środkowym, a Równiną; Biłgorajską;. Duże wrażenie wywierają; okolice leśnej osady Florianka i Górecka Starego, fascynuje aleja starych dębów z kapliczą; na wodzie w Górecku Kościelnym. Interesujące są rezerwaty krajobrazowe z małymi wodospadami (ich zwiedzanie umożliwiają; dodatkowe, znakowane ścieżki).
- przebieg całego szlaku: Zwierzyniec PKP – Sochy – Górecko Stare – rezerwat „Szum” (doliną rzeki prowadzi niebieska ścieżka poznawcza) – Górecko Kościelne – Józefów – Pardysówka Duża – rezerwat „Czartowe Pole” (wzdłuż wodospadów prowadzi niebieska ścieżka przyrodnicza) – Nowiny – Oseredek – Susiec PKP.
- Podstawowa długość szlaku: 52,5 km.
Dla turystów zmotoryzowanych proponujemy dojazd samochodem (droga Józefów-Susiec) i zatrzymanie się na położonym tuż przy szosie parkingu, z którego po kilku minutach dotrzemy do rezerwatu.
Często wybierana trasą na „Czartowe Pole” jest szlak Susiec PKP – Oseredek – Nowiny – rezerwat „Czartowe Pole”(znaki czerwone, w rezerwacie niebieskie, 15 km).
Jest to fragment szlaku „krawędziowego ” Zwierzyniec – Susiec. Omawiany odcinek znajduje się na granicy Równiny Biłgorajskiej (Puszczańskiej) i Roztocza Środkowego. Wkraczamy na teren Parku Krajobrazowego Puszczy Solskiej. Szczególną atrakcję stanowi przełomowy odcinek doliny Sopotu wraz z kaskadami wodospadów na terenie rezerwatu „Czartowe Pole” (znakowana niebiesko ścieżka przyrodnicza). Na trasie także pomnik w miejscu byłego obozu zagłady żolnierzy AK w Bludku. Do ogólnego kilometrażu należy dodać 2 km na przejście ścieżką przyrodniczą przez rezerwat „Czartowe Pole” (znaki niebieskie).
Po drodze do rezerwatu mijamy:
- Bludek (w niektórych publikacjach Blódek, Błotko, Błudko) – obóz zagłady żołnierzy Armii Krajowej, założony przez NKWD i UB w dniu l X 1944 r. Tutaj przetrzymywano i mordowano żołnierzy AK. Byli to ci, którzy wstąpili do Wojska Polskiego i przyznali się do swego rodowodu, a także ci, którym nic nie udowodniono, ale podejrzewano o przynależność do AK. Do czasu wykonania wyroku żołnierze pracowali w pobliskich kamieniołomach. Obóz został zlikwidowany 26 III 1945 r przez oddział AK. Podczas akcji zginął dowódca obozu Władimir Konowałow i rozbrojono 120 żołnierzy. Nie udało się jednak uratować więźniów. Jeszcze przed akcją zostali oni przeprowadzeni pod eskortą do stacji PKP w Długim Kącie, ich dalszy los jest nieznany. Obecnie na terenie obozu w Błudku znajduje się symboliczny cmentarz.
- zarośniety kamieniołom
- wieś Hamernia – niegdyś Ruda Sopocka. Śródleśna wieś położona na wysokości 250 m n.p.m. na skraju kompleksu leśnego Puszczy Solskiej. Jej nazwa wzięła się od zbudowanej tu przez Zamoyskich w połowie XVIII w. hamerni (kuźni). W Hamerni produkowano miedziane narzędzia, rury, okucia, naczynia browarne itp. Zakład, który czerpał energię z dużego koła wodnego, zlokalizowano nad rzeką Sopot. Zakład funkcjonował aż do 1849 r., kiedy to został zamknięty gdyż upadło wiele gorzelni, dla których aparaturę produkowano właśnie tutaj.
W Hamerni warto zobaczyć także zabytkową leśniczówkę z pół. XIX w., w niej przygotowano pokoje gościnne. - Obok hamerni wzniesiono w l pół. XVIII w. papiernię, która należała do największych zakładów w Królestwie Polskim. Jej ruiny przetrwały do dziś. Papiernia produkowała papier głównie ze szmat. Okoliczne lasy oszczędzano. Do czasu modernizacji papier wytwarzany był ręcznie. Papier wyposażano w znak wodny – monogram ordynata lub herb Zamoyskich. W swym najlepszym okresie produkowano tu rocznie 4000 ryz dziewięciu gatunków papieru. Zakład wykorzystywał silę prądu rzecznego Sopotu. Miało to jednak swoją cenę, wielokrotnie był bowiem niszczony przez powódź, zawsze jednak przystępowano do odbudowy i – przy okazji – do modernizacji. Koniec produkcji papieru przyniósł rok 1883 r., gdy zakład został zniszczony przez pożar.
Do rezerwatu „Czartowe Pole” prowadzi znakowana ścieżka przyrodnicza (2 km, znaki niebieskie). Rezerwat został utworzony 21 VII 1958 r. Zajmuje powierzchnię 63,71 ha, w tym ochronie ścisłej podlega 26,66 ha. Rezerwat jest położony na wysokości 230 – 240 m n.p.m. Z przyrodniczego punktu widzenia szczególnie interesująca jest płd.-zach. część rezerwatu, obejmująca dalszy bieg rzeki. Nazwa „Czartowe Pole” wzięła się z legendy głoszącej, że kiedyś „jeno czarci tam hasali” i odnosi się do śródleśnej Polany. Rezerwat swoim zasięgiem obejmuje jednak nie tylko wspomnianą polanę, ale przede wszystkim kilkunastokilometrowy odcinek malowniczo ukształtowanej doliny rzeki Sopot, wraz 2 serią dużych wodospadów w okolicy miejscowości Hamernia. Największy z nich ma wysokość ok. 1,5 m. Układają się one inaczej niż w Suścu. Tam głównie w liniach prostych, tutaj są postrzępione, nierówne, zarośnięte. W kilku miejscach tworzą się piaszczyste wysepki. Osobliwością rezerwatu są ruiny ordynackiej papierni, otoczone niemal pierwotnym lasem mieszanym, gęstwiną drzew i krzewów. Dolina z obu stron rzeki jest bardzo stroma. Rosną tutaj sosny, świerki i jodły. Pełno tu rzadkich roślin, występują m.in. wawrzynek wilczełyko, zachyłek Roberta (na ścianach ruin), zanokcica skalna i zielona, parzydlo leśne, storczyk Płatnisty, paprotnik kolczysty i narecznica szerokolistna.
W rezerwacie wytyczono ścieżkę dydaktyczną, która składa się z następujących przystanków: 1. Kasztanowiec biały. 2. Olsza czarna. 3. Las łęgowy. 4. Rzeka Sopot. 5. Stanowisko jesionu wyniosłego. 6. Jodła pospolita 7. Las mieszany świeży. 8. Bór mieszany świeży. 9. Sosna zwyczajna.