Roztocze Zachodnie zajmuje teren pomiędzy Kraśnikiem a Szczebrzeszynem. Zwane jest również lessowym, ponieważ pokrywa je gruba warstwa lessu. Niekiedy określane jest jako Roztocze Gorajskie lub Szczebrzeszyńskie. W istocie są to dwie części Roztocza Zachodniego, oddzielone szeroką doliną Gorajca. Charakterystyczne dla tych terenów jest występowanie długich i suchych dolin rozdzielających wzgórza. Najpiękniejsze są plątaniny ciągnących się na kilka kilometrów i głębokich na 20 metrów wąwozów i ich bocznych odgałęzień. Pomiędzy Szczebrzeszynem a Kawęczynkiem tworzą one potężny kompleks zwany „Piekiełkiem”. Wąwozowe zbocza porasta las grabowo-bukowy, a pozostałe tereny głównie las sosnowy. Jest to zarazem obszar najuboższy w lasy, zajmują one bowiem obecnie jedynie 10% powierzchni tej części Roztocza. Przyczyną jest masowa wycinka drzew przeprowadzana w celu pozyskania żyznej gleby pod uprawy rolnicze. Najwyższe wzniesienie Roztocza Zachodniego to Dąbrowa (343 m n.p.m.). Atrakcją jest zespól źródeł w Zaporzu – pomnik przyrody.
Od strony krajobrazowej warto poznać wysychające bagno Tałandy koło Panasówki, wzniesienie Dąbrowa koło Lipowca, na płn. znajduje się malowniczy punkt Roztocza Zachodniego – dobrze zachowane grodzisko w Sąsiadce (Sutiejsk). Stąd blisko już do znanego sanktuarium św. Antoniegow Radecznicy. Wymienić warto też kościół we wsi Mokrelipie i ciekawy, położony na grodzisku, cmentarz w Batorzu.
SZLAKI TURYSTYCZNE
Szlaki turystyczne rowerowe:
Centralny Szlak Rowerowy Roztocza, odcinek Kraśnik – Zwierzyniec (100 km). Szlak prowadzi głównie lokalnymi szosami, jednak bardzo malowniczymi i o niewielkim natężeniu ruchu. Najciekawsze odcinki to Błażek – Batorz – Otrocz – Chrzanów (okolice Batorza i Otroczy godne są dokładniejszej penetracji), Goraj – Hosznia Ordynacka – Radecznica, oraz Dzielce – Szczebrzeszyn.
Szlaki turystyczne piesze:
- Najważniejszy jest szlak „centralny” (znaki niebieskie). Zaczyna się on w Bełżcu, a przez Roztocze Zachodnie prowadzi on na odcinku Zwierzyniec PKP – Szastarka, 75 km. Po drodze wiele atrakcji, m.in. wędrujemy przez Wzgórza Szczebrzeszyńskie, za Kawęczynkiem przechodzimy na przez wąwozy „Piekiełka” (las „Cetnar”, dalej mijamy grodzisko w Sąsiadce, klasztor bernardynów na Łysej Górze w Radecznicy (znane sanktuarium św. Antoniego), dalej Huta Turobińska i – już w okolicy Batorza – Sowia Góra – miejsce bitwy oddziału Marcina „Lelewela” Borelowskiego (jego grób znajduje się na cmentarzu w Batorzu).
- Uzupełniający charakter ma szlak czarny „łącznikowy” Zwierzyniec – Lipowiec (znaki czarne), 12 km, stanowiący alternatywną wersję szlaku centralnego na tym odcinku, w Lipowcu z nim zresztą się łączący (koniec szlaku na drugim końcu Lipowca, przy znakach żółtych szlaku „roztoczańskiego”). W czasie wędrówki wspinamy się na najwyższe wzniesienie Roztocza Zachodniego – Dąbrowę.
- Fragment szlaku żółtego „roztoczańskiego” na odcinku Zwierzyniec – Lipowiec – Hedwiżyn (znaki żółte), 28,5 km. W okolicy Panasówki od szlaku odbija ścieżka dydaktyczna na wzgórze Polak. Pomiędzy Lipowcem a Hedwiżynem szlak prowadził niegdyś skrajem ciekawego Bagna Tałandy, obecnie też interesująco: zobaczymy kapliczkę św. Antoniego postawioną przy źródełkach w Trzęsinach i kamieniołomy w Żelebsku.
- Szlak „historyczny”. Zaczyna się on na Porytowym Wzgórzu w Lasach Janowskich, przez Roztocze Zachodnie prowadzi odcinek Janów Lubelski – Sowia Góra (znaki żółte), 25 km.
- Fragment szlaku „partyzanckiego” na odcinku Szczebrzeszyn – Szperówka (znaki czerwone), 11 km. Krótka, acz ciekawa, wizyta w wąwozowym „Piekiełku”.
- Scieżka dydaktyczna Szczebrzeszyn – Kawęczynek (znaki czerwone)
BAZA NOCLEGOWA
Najlepiej rozwinięta baza noclegowa jest w Zwierzyńcu, Krasnobrodzie, Suścu i okolicach.