W tym roku festiwal „Śladami Singera” zawita do czternastu miast. Trasa wędrówki:
- 14-15.07 Bychawa
- 15-16.07 Kraśnik
- 16-17.07 Lubartów
- 17-18.07 Piaski
- 18-19.07 Kock
- 19-20.07 Łęczna
- 20-21.07 Janów Lubelski
- 21-22.07 Szczebrzeszyn
- 22-23.07 Stary Dzików
- 23-24.07 Biłgoraj
- 24-25.07 Józefów (Dzień I godz. 18:00. Dzień II godz.19:00 i 20:00), Miejsce: Józefów (Dzień I Miejski Ośrodek Kultury. Dzień II Miejski Ośrodek Kultury oraz Rynek).
- 25-26.07 Goraj
- 26-27.07 Krasnobród
- 28.07 Lublin
Festiwal rozpocznie się od filmu dokumentalnego „Gimpel the Fool returns to Poland” (Gimpel Głupek wraca do Polski). Autorem filmu jest Howard Rypp – aktor, reżyser, twórca działającego w Tel Avivie Teatru Nephesh. Howard Rypp był uczestnikiem VIII edycji festiwalu w 2018 roku i prezentował wtedy na scenie adaptację opowiadania I.B. Singera „Gimpel Głupek”. Film jest jego osobistą relacją dotyczącą tamtego festiwalu, jego idei, tworzących go osób, jego patrona – I. B. Singera, a także współczesnej Polski oraz relacji polsko-żydowskich. Praca nad filmem wciąż trwa, dlatego prezentowana wersja jest wersją roboczą. Następnie odbędzie się projekcja skróconej wersji programu publicystycznego „W powiększeniu – Isaac Bashevis Singer” produkcji TVP. Dzięki bohaterom programu poznajemy ważne fakty dotyczące życia i twórczości Noblisty.
Drugi dzień należy do teatru – wtedy właśnie zostanie zaprezentowany monodram „Ostatni Demon” – inspirowany opowiadaniem I.B. Singera o tym samym tytule w wykonaniu Witolda Dąbrowskiego z towarzyszeniem Mateusza Strzempy (akordeon). Jest to specjalna festiwalowa wersja z odniesieniami do lokalnej historii Józefowa. Następnie odbędzie się spektakl plenerowy „Przyjaciele Sztukmistrza 2022”. Podczas spektaklu z muzyką na żywo, elementy cyrku, akrobatyki powietrznej mieszają się z tańcem, beat boxem i teatrem ognia. W spektaklu pod kierownictwem artystycznym Arkadiusza Ziętka biorą udział artyści z Polski, Czech, Izraela, Argentyny i Chile.
Tegoroczna edycja zebrała dziesięciu artystów z całego świata, którzy mogą pochwalić się wieloma talentami. Będzie można zobaczyć widowiska akrobatów, cyrkowców, muzyków, aktorów. W programie również beatbox i fire show.
Od pierwszego zrealizowanego projektu festiwal ten ewoluuje, korzystając z doświadczeń kolejnych edycji i wpisując się coraz mocniej w krajobraz kulturowy miejsca, w którym wyrósł – Lubelszczyzny. Powstał festiwal, który jest jednocześnie przedsięwzięciem i regionalnym i uniwersalnym na styku kultury, dziedzictwa, sztuki, turystyki i edukacji. Przedsięwzięciem możliwym tylko tutaj, ze względu na okoliczności powołania go do życia. O jego wyjątkowości zdecydowała twórczość Icchaka Baszewisa Singera, jednego z najważniejszych pisarzy XX wieku
Partnerem Wydarzenia XII Edycji Festiwalu „Śladami Singera” jest Województwo Lubelskie „Lubelskie Smakuj Życie!
Isaac Bashevis Singer jest laureatem literackiej Nagrody Nobla za swoje opowiadania. Opisuje w nich kulturę i życie małych miast Lubelszczyzny. W barwny sposób przywraca dożycia mieszkańców przedwojennych sztetli – ich marzenia, troski, dążenia.
Singer sportretował Józefów w opowiadaniu „Starzec”: „Niektórzy zapewniali go, że Józefów został spalony i starty całkowicie z powierzchni ziemi. Natomiast pewien wędrowny żebrak, który odwiedził ten rejon, twierdził, że jeszcze nigdy Józefów nie był w tak kwitnącym stanie jak obecnie i że jego mieszkańcy nawet w dni powszednie jedli biały szabasowy chleb”.
Linki do projektu
Strona Festiwalu: https://teatrnn.pl/sladamisingera/
Strona Festiwalu na Facebooku: https://www.facebook.com/sladamisingera
Poniżej programy szczegółowe dla wszystkich miejscowości.
W tym roku przygotowaliśmy następujące punkty programu:
Dzień I
Projekcja filmu dokumentalnego „Gimpel the Fool returns to Poland” (Gimpel Głupek wraca do Polski)
Autorem filmu jest Howard Rypp – aktor, reżyser, twórca działającego w Tel Avivie Teatru Nephesh. Howard Rypp był uczestnikiem VIII edycji festiwalu w 2018 roku i prezentował wtedy na scenie adaptację opowiadania I.B. Singera „Gimpel Głupek”. Film jest jego osobistą relacją dotyczącą tamtego festiwalu, jego idei, tworzących go osób, jego patrona – I. B. Singera, a także współczesnej Polski oraz relacji polsko-żydowskich. Praca nad filmem wciąż trwa, dlatego prezentowana wersja jest wersją roboczą.
Projekcja skróconej wersji programu publicystycznego „W powiększeniu – Isaac Bashevis Singer”
Produkcja TVP. Dzięki bohaterom programu poznajemy ważne fakty dotyczące życia i twórczości Noblisty.
Dzień II
„Ostatni Demon”
Monodram inspirowany opowiadaniem I.B. Singera o tym tym samym tytule w wykonaniu Witolda Dąbrowskiego z towarzyszeniem Mateusza Strzempy (akordeon). Specjalna festiwalowa wersja z odniesieniami do lokalnej historii Piask.
„Przyjaciele Sztukmistrza 2022”
Spektakl plenerowy z muzyką na żywo z elementami cyrku, akrobatyki powietrznej, tańca, beat boxu, teatru ognia. W spektaklu pod kierownictwem artystycznym Arkadiusza Ziętka biorą udział artyści z Polski, Czech, Izraela, Argentyny i Chile.
NA WSZYSTKIE WYDARZENIA WSTĘP WOLNY
Programy szczegółowe:
- Bychawa
- Kraśnik
- Lubartów
- Piaski
- Kock
- Łęczna
- Janów Lubelski
- Szczebrzeszyn
- Stary Dzików
- Biłgoraj
- Józefów
- Goraj
- Krasnobród
- Lublin