I dzień: „Śladami Ordynacji Zamoyskiej”
II dzień: „Z dala od cywilizacji”
III dzień: „Roztoczańskie krajobrazy część I”
IV dzień: „Roztoczańskie krajobrazy część II”
V dzień : „Szlakami walk partyzanckich”
VI dzień: „Tylko dla orłów”
VII dzień: „Aktywny wypoczynek”
Z racji swojego położenia Józefów jest idealnym miejscem, z którego możemy rozpocząć zwiedzanie Roztocza Środkowego.
Znajduje się w podobnej odległości od najbardziej atrakcyjnych turystycznie na Roztoczu Środkowym miejscowości – 15 km od Krasnobrodu i Suśca oraz 18 km od Zwierzyńca; dzięki temu turysta, zamieszkawszy w Józefowie, może każdego dnia wybierać inny kierunek jazdy, nie powtarzając tej samej trasy.
Sugerowanym sposobem zwiedzania jest jazda na rowerze w każdej jego odmianie od „wyścigowego” do „górskiego”. Proponowane trasy rowerowe bazują na „Trasie rowerowej Ziemi Józefowskiej na Roztoczu,” „Centralnym szlaku rowerowym Roztocza” oraz „Trasie rowerowej do Florianki” i charakteryzują się niskim stopniem trudności ze względu na niewielką różnicę wzniesień, jak i nawierzchnię dróg -75% stanowi asfalt. Pokonywanie tych tras będzie wspaniałym doświadczeniem zarówno dla całych rodzin jak i samotników przemierzających duże ilości kilometrów oraz szukających nowych wyzwań i wrażeń.
Poniżej przedstawiamy naszą propozycję, która ma na celu umożliwienie każdemu, kto wsiądzie na rower, bezpośredniego obcowania z fascynującą przyrodą Roztocza oraz dotarcia do najbardziej interesujących jej zakątków.
Zakładamy, że minimalny czas trwania wypoczynku wyniesie siedem dni. Długość tras liczy ok. 283 km, w tym po asfalcie 210 km.
Początek pomiaru odległości tras dokonywany był sprzed Urzędu Miejskiego w Józefowie. Polecamy te trasy również zimą dla narciarzy biegowych, bowiem większość z nich biegnie przez Parki Krajobrazowe: Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej i Krasnobrodzki Park Krajobrazowy oraz Roztoczański Park Narodowy, ich obrzeżami oraz drogami lokalnymi, z dala od dróg publicznych. Liczba dni z pokrywą śnieżną w tej części Roztocza sięga 75.
Oznakowanie tras
Trasa rowerowa Ziemi Józefowskiej na Roztoczu
Centralny szlak rowerowy Roztocza.
Trasa rowerowa do Florianki.
I dzień: „Śladami Ordynacji Zamoyskiej”
Józefów – Tarnowola – Górecko Kościelne – Górecko Stare – Florianka – Zwierzyniec.
Powrót trasą przez Floriankę – Górecko Stare – Brzeziny – Józefów;
długość trasy – 42 km, w tym: droga asfaltowa – 16,74 km, droga betonowa, gruntowa, leśna, polna i szutrowa – 25,45 km.
Wyruszamy w kierunku Biłgoraja drogą wojewódzką. Po przejechaniu 2,4 km skręcamy w prawo w kierunku Panasówki, po 1,45 km jedziemy w lewo do Tarnowoli. Jeszcze 1,15 km asfaltem przez Tarnowolę i docieramy do trasy rowerowej Ziemi Józefowskiej na Roztoczu. Przed nami 2,8 km drogi gruntowej przebiegającej lasem i jego skrajem (pierwsze 150 m piaszczyste) .
wyjeżdżamy naprzeciw modrzewiowego kościoła z 1737 roku w Górecku Kościelnym. Nie sposób się tu nie zatrzymać, ze względu na piękno okolicy obok kościoła biegnie aleja pomnikowych dębów (najstarszy liczy 900 lat), której koniec wieńczy XVII – wieczna kapliczka na wodzie.
Kontynuujemy jazdę (1 km) asfaltem w kierunku Górecka Starego, na górce skręcamy w prawo w las, by zobaczyć małą elektrownię wodną na rzece Szum.
Wracamy do miejsca zjazdu z asfaltu, po 2 km dojeżdżamy do skrzyżowania w Górecku Starym, które przejeżdżamy na wprost, 200 m od skrzyżowania, obok szkoły skręcamy w lewo; nawierzchnia asfaltowa przechodzi w betonową (1 km) i drogę gruntową (1 km). Jedziemy do końca wsi, po czym wjeżdżamy obok szlabanu w las jesteśmy na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego.
Pokonujemy 300 m leśnej drogi i dojeżdżamy do głównego traktu leśnego. Jedziemy w lewo piaszczystą ścieżką, która po 300 m przechodzi w drogę o nawierzchni szutrowej prowadzącej nas przez Floriankę (1,5 km) do Zwierzyńca.
Uwaga udostępnienie trasy do Florianki odbywa się za odpłatnością, karty wstępu do nabycia w sklepie w Górecku Starym, który odnajdziemy po 200 m jazdy drogą betonową. Do Florianki osady leśnej, znanej z hodowli konika polskiego dojeżdżamy aleją modrzewiową, pokonując niewielkie wzniesienie. Poza konikami możemy tutaj podziwiać również :
1. Bogactwo gatunków drzew i krzewów, pozostałość po szkółkach Ordynacji Zamoyskiej w tym celu utworzono ścieżkę dendrologiczną na powierzchni 3,2 ha, gdzie wyeksponowano 60 gatunków drzew;
2. Izbę leśną z ekspozycją obrazującą życie ludzi na początku XX wieku (mieści się tu również informacja turystyczna);
3. Ścieżkę krajobrazową poprowadzoną wierzchowiną z punktem widokowym.
Ruszamy w dalszą drogę, po 3,4 km przejeżdżamy przejazd kolejowy, a po 1,9 km docieramy do asfaltowej drogi, jedziemy na wprost i po 670 m jesteśmy nad stawami „Echo”. W zależności od upodobań, możemy poprzestać na kontemplacji pięknych widoków jak i również spędzić tu trochę czasu na plażowaniu.
Jesteśmy już w Zwierzyńcu, polecamy: degustację piwa z miejscowego browaru, konsumpcję obiadu w zajeździe „Młyn”, z którego rozpościera się przepiękny widok na barokowy kościół na wodzie.
Wracamy tą samą drogą, co przyjechaliśmy. W Górecku Starym, na skrzyżowaniu, udajemy się w lewo w kierunku Józefowa przez Brzeziny i Tarnowolę i po 7 km jesteśmy na miejscu.
II dzień: „Z dala od cywilizacji”
Józefów – Fryszarka – Borowe Młyny – Susiec – Rezerwat Nad Tanwią – Susiec – Oseredek – Hamernia – Józefów;
długość trasy – 54 km, w tym: droga asfaltowa – 36 km, droga szutrowa 17 km, droga gruntowa lekko piaszczysta 1 km.
Musimy dojechać do ulicy Górniczej, z której 100 m za budynkami szkolnymi skręcamy w prawo, by znaleźć się na trasie rowerowej Ziemi Józefowskiej na Roztoczu. Przed nami 30 km jazdy przez Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej – dla wielu osób będzie to prawdziwy powrót do natury.
Początek trasy, 1 km, lekko piaszczysty uwaga, przy zjeździe z górki należy wyhamować u podnóża z powodu możliwości podeszczowego zbierania się piachu. Następne 7 km to droga o nawierzchni szutrowej, po której dojeżdżamy do mostu na rzece Sopot we Fryszarce. 10 kolejnych km to droga asfaltowa (do Borowych Młynów). Po 7 km od mostu na rozwidleniu dróg jedziemy w prawo.
W Borowych Młynach warto zatrzymać się obok mostu na rzece Tanew to niezwykle malownicze miejsce.
Kontynuujemy jazdę, musimy wrócić 200 m i skręcić w prawo, bezpośrednio za zabudowaniami leśniczówki, w leśną drogę o nawierzchni szutrowej. Po 8 km drogi szutrowej, 1 km asfaltu, znów 1,5 km drogi szutrowej docieramy do Suśca. Jeszcze 500 m nawierzchnią asfaltową i dojeżdżamy do skrzyżowania z drogą powiatową, na którym skręcamy w prawo. Po 2 km jazdy przez Susiec dojeżdżamy do skrzyżowania, gdzie tablica informacyjna „Rezerwat nad Tanwią 3 km”, wskaże nam właściwy kierunek jazdy.
Po dotarciu do „Rezerwatu nad Tanwią”, mamy okazję odpocząć nad rzeką Tanew, która w tym miejscu tworzy „szumy”- ponad dwadzieścia małych wodospadów. Dla tych, którzy chcieliby się sprawdzić w jeździe górskiej polecamy 900 metrowy podjazd do Huty Różanieckiej, który zaczyna się bezpośrednio za parkingiem przy rezerwacie. Uwaga – przy powrotnym zjeździe prędkość może dochodzić do 70 km na godzinę. Wracamy do Józefowa, mamy do pokonania 20 km, jedziemy do Suśca (tak jak przyjechaliśmy) i z Suśca drogą powiatową przez Oseredek, Hamernię do Józefowa.
III dzień: „Roztoczańskie krajobrazy część I”
Józefów – Hamernia – Nowiny – Majdan Sopocki – Ciotusza Stara – Długi Kąt – GórnikiSzopowe – Józefów Roztoczański – Józefów;
długość trasy – 34 km, w tym: droga asfaltowa 27 km, droga leśna i gruntowa – 7 km.
Tak jak poprzedniego dnia, dojeżdżamy do ulicy Górniczej, by kontynuować jazdę w kierunku Suśca. Po 5,5 km na skrzyżowaniu we wsi Hamernia jedziemy na wprost 1,6 km lasem, przejeżdżamy przez most na rzece Sopot i 50 m za mostem skręcamy w lewo. Jesteśmy w Nowinach, 500 m asfaltem i skręcamy w lewo z drogi na ścieżkę trasy rowerowej Ziemi Józefowskiej na Roztoczu.
Uwaga – w początkowym biegu ścieżka jest wąska i lekko piaszczysta. Przejeżdżamy przez dwa mostki na rzece Sopot, by ponownie znaleźć się w lesie, przez który jedziemy 1,5 km. Z lasu wyjeżdżamy w Majdanie Sopockim – koło transformatora, tam skręcamy w prawo, po 100 metrach piaszczystej drogi jesteśmy przy tamie na zalewie.
Przed nami roztacza się malowniczy widok na cały zalew. By kontynuować jazdę, wracamy do miejsca zjazdu w piaszczystą drogę, skręcamy w prawo, po 700 m dojeżdżamy do skrzyżowania, jedziemy na wprost kierując się na Ciotuszę Starą. Po 3 km w Ciotuszy Starej, skręcamy w lewo w kierunku Józefowa, jedziemy 5 km drogą powiatową (uwaga duże natężenie ruchu) i w Długim Kącie na skrzyżowaniu skręcamy w kierunku Krasnobrodu. Po 950 m zjeżdżamy z drogi asfaltowej w drogę leśną (w lewo), którą po 3 km docieramy do wsi Górniki, jeszcze 650 m polnej drogi i 200 m pod górę wjeżdżamy już drogą asfaltową.
Na górce możemy podziwiać charakterystyczną panoramę Roztocza. Kontynuujemy jazdę na wprost do Józefowa – 11 km, pokonując ostry, ale krótki podjazd na granicy wsi Górniki i Szopowe, po czym mamy 3 km z górki – w początkowej fazie (600 m) ostry zjazd (50 km/h) . Przejeżdżając w ten sposób przez Szopowe, docieramy do skrzyżowania, na którym skręcamy w lewo, po 2 km na kolejnym skrzyżowaniu w Józefowie Roztoczańskim jeszcze raz w lewo, by po 4 km dotrzeć do Józefowa.
IV dzień: „Roztoczańskie krajobrazy część II”
Józefów – Stara Huta – Malewszczyzna – Hutki – Krasnobród-Wólka Husińska – Stanisławów – Wzgórze Kamień – Stanisławów – Długi Kąt – Józefów;
długość trasy – 45 km, w tym: droga asfaltowa 37 km, droga leśna i polna – 8 km.
Wyruszamy w kierunku Zwierzyńca. Po 7,3 km jazdy asfaltem skręcamy w prawo do lasu, w kierunku wsi Lasowe. Jedziemy 1,8 km leśną drogą wzdłuż granicy Roztoczańskiego Parku Narodowego, dojeżdżamy do rozwidlenia dróg – odbijamy w prawo i po 1 km jesteśmy we wsi Stara Huta jeszcze 600 m polną drogą i znów jedziemy drogą o nawierzchni asfaltowej. Przed nami trzy niewielkie wzniesienia, pokonujemy je, obserwując wspaniałe roztoczańskie krajobrazy (z ostatniego wzniesienia zjeżdżamy z prędkością 50 km/h). Po 4 km dojeżdżamy do wsi Malewszczyzna i skręcamy w lewo, po następnych 4 km na skrzyżowaniu we wsi Hutki jedziemy w prawo – jesteśmy na terenie Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego, jeszcze 1,6 km, przejeżdżamy przez drewniany most i zatrzymujemy się na parkingu leśnym przy stawie. Po chwili relaksu jedziemy dalej 600 m i na skrzyżowaniu skręcamy w prawo, po kolejnym kilometrze jesteśmy w Krasnobrodzie.
Warto zatrzymać się na chwilę na szczycie pokonywanego wzniesienia, skąd rozciąga się piękny widok na Krasnobród, uwaga – duże natężenie ruchu samochodowego. W Krasnobrodzie możemy odpocząć i posilić się nad przepięknie położonym zalewem.
Po odpoczynku ruszamy w dalszą drogę. 3 km od zalewu rozpoczynamy dwukilometrową wspinaczkę do Wólki Husińskiej. Po osiągnięciu szczytu jedziemy 3,3 km do Stanisławowa i na skrzyżowaniu, skręcamy w lewo, w polną drogę. Jedziemy między zabudowaniami 400 m, za nimi skręcamy w prawo, po 300 m skręcamy w lewo, jeszcze 500 m i zatrzymujemy się przy ścieżce znajdującej się między sosnowym młodnikiem, a bukowym starodrzewem. Tą ścieżką idziemy (jedziemy) 150 m pod górę. Jesteśmy na wzgórzu „Kamień” będącym pomnikiem przyrody nieożywionej, gdzie znajduje się największy na Roztoczu kompleks skałek ostańcowych, zwanych przez miejscową ludność „Piekiełkiem”. Ze wzgórza „Kamień” wracamy do skrzyżowania w Stanisławowie, skręcamy w lewo i jedziemy drogą powiatową 3 km do Długiego Kątu. Tam na skrzyżowaniu kierujemy się w prawo do Józefowa i po 5 km jesteśmy na miejscu.
V dzień : „Szlakami walk partyzanckich”
Józefów – kierunek Biłgoraj – Fryszarka – Błudek – Hamernia – Józefów;
Długość trasy 36 km, w tym: droga asfaltowa 26 km, droga kamienna i szutrowa – 10 km.
Wyruszamy w kierunku Biłgoraja. Jedziemy drogą wojewódzką, po 4,6 km skręcamy w lewo na trasę rowerową Ziemi Józefowskiej na Roztoczu. Przed nami ponad 20 km jazdy wśród fascynującej przyrody Parku Krajobrazowego Puszczy Solskiej.
Po 4 km kamiennej drogi i 1 km drogi szutrowej, trasa przecina drogę Józefów-Łukowa; kontynuujemy jazdę na wprost drogą szutrową. Po 3 km docieramy do drogi szutrowej Józefów-Fryszarka i skręcamy w prawo, by po 2 km znaleźć się na moście na rzece Sopot we Fryszarce.
Od tego momentu jedziemy cały czas nawierzchnią asfaltową. Po 7 km na rozwidleniu dróg skręcamy w lewo, by po kolejnych 5 km dotrzeć do Błudka, gdzie nasza droga krzyżuje się z drogą Józefów – Susiec.
Błudek jest miejscem kaźni żołnierzy Armii Krajowej, warto więc na chwilę się tu zatrzymać, by oddać im hołd i poznać historię tego miejsca przedstawioną na tablicach informacyjnych.
Dalej ruszamy w lewo, w kierunku Hamerni. Po 2 km zatrzymujemy się na parkingu przy Rezerwacie „Czartowe Pole”, który koniecznie powinniśmy zwiedzić.
Ścieżka przyrodnicza długości 1 km poprowadzi nas starorzeczem rzeki Sopot charakteryzującym się wodospadami (najwyższy 1,6 m), a to wszystko otoczone jest w dnie doliny lasem łęgowym przechodzącym w bór jodłowy z domieszką sosny i świerka. Po drodze mijamy ruiny papierni pochodzącej z 1729 roku zniszczonej w wyniku pożaru w 1883 roku. Ścieżka nie jest dostępna dla rowerów.
Wracamy na trasę, jedziemy przez Hamernię do Józefowa, by po 8 km dotrzeć do miejsca naszego pobytu.
VI dzień: „Tylko dla orłów”
Józefów – Łuszczacz – Zielone – Krasnobród – Majdan Wielki – Suchowola – Adamów – Jacnia – Kaczórki – Bondyrz – Guciów – Obrocz – Józefów;
długość trasy 72 km, w tym: droga asfaltowa – 67,4 km, droga leśna – 4,6 km.
Udajemy się drogą powiatową w kierunku Tomaszowa Lubelskiego. Po 15 km niewielkich podjazdów i zjazdów, skręcamy w stronę wsi o wdzięcznej nazwie Róża; 150 m pod górkę, po czym 1,2 km zjazd, 800 m ostry podjazd do wsi Łuszczacz, znowu 500 m zjazd i dojeżdżamy do rozwidlenia dróg; jedziemy prosto, po lewej mijając ww. Różę. Wjeżdżamy do lasu, jedziemy jeszcze 400 m asfaltem, po czym droga leśna (4,5 km większość z górki) o niezłej nawierzchni, poprowadzi nas do leśniczówki Zielone, za którą biegnie droga Tomaszów Lubelski-Krasnobród.
Jedziemy w lewo, po 4 km w Krasnobrodzie, obok kościoła, na skrzyżowaniu, skręcamy w prawo w kierunku – Sumin. Po 2 km drogowskaz Suchowola 5 km – wskaże nam właściwy kierunek jazdy.
Czeka nas 5 km podjazdów i zjazdów we wspaniałej scenerii roztoczańskich krajobrazów. Z Suchowoli przez 6 km jedziemy w kierunku Adamowa – 5 km płaskiego terenu, 1 km przed Adamowem – w miarę łagodny podjazd. Na skrzyżowaniu jedziemy w lewo, ku naszej radości 1,7 km zjazd do Jacni – było to już ostatnie wzniesienie na dzisiejszej trasie. Przejeżdżamy Jacnię i skręcamy w prawo w kierunku Józefowa, po 1,6 km na skrzyżowaniu skręcamy w prawo – drogowskaz „Zwierzyniec 16 km”.
Przez najbliższych 10 km jedziemy doliną rzeki Wieprz otoczeni z obu stron lesistymi wzgórzami. Trasa biegnie przez wsie; Kaczórki, Bondyrz, Guciów i Obrocz. W Guciowie – w zależności od zainteresowań i samopoczucia, możemy zwiedzić zagrodę skansen, gdzie czas zatrzymał się 200 lat temu. Kontynuujemy jazdę w otoczeniu jodłowo-świerkowo-sosnowo-dębowo-bukowego lasu i tak już będzie przez 20 km do Józefowa . W Obroczy na skrzyżowaniu koło mostu na rzece Wieprz jedziemy na wprost, po 2,5 km na kolejnym skrzyżowaniu jedziemy w lewo, po 14 km osiągamy metę.
VII dzień: „Aktywny wypoczynek”
– plażowanie nad nowym zalewem przy ul. Źródlanej w Józefowie;
– zalew o powierzchni 2 ha zbudowany u źródeł rzeki Nepryszki z przeznaczeniem na rekreację, w okresie wakacyjnym nadzór nad kąpieliskiem pełni ratownik, nad zalewem malowniczo położone pole namiotowe,
– cross w kamieniołomach; coś dla miłośników MTB, podczas jazdy należy zachować szczególną ostrożność, w planie wytyczenie trasy i organizowanie zawodów
– wędkowanie nad zalewem wędkarskim w Józefowie
– piesze wędrówki szlakami turystycznymi – 6 szlaków o łącznej długości 370 km
– zbieranie runa leśnego w okolicznych lasach
– zimą – kulig zakończony „ogniskiem”
– zwiedzanie Józefowa;
– zespół kościoła p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP z XVIII wieku
– synagoga murowana na przełomie XVIII/XIX wieku (obecnie Biblioteka Miejska)
– cmentarz żydowski