ZABYTKI
Zespół klasztorny oo. dominikanów składający się z: murowanego kościoła pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny (lata 1690-1699), murowanego klasztoru (l pot. XVIII w.), a także ogrodzenia z bramkami i kaplicą (1778 r.). W latach 1767-1769 wzniesiono obecną fasadę kościoła, a w 1778 r. dodano kruchtę. Podczas okupacji świątynia została zamieniona przez Niemców na magazyn. Nad wejściem do kościoła znajduje się napis po łacinie, który w tłumaczeniu brzmi: „Panu Największemu i Najlepszemu. Kosztem i nakładem Najjaśniejszej Marii Kazimiery Królowej Polski, towarzyszki życia św. pamięci najjaśniejszego i najpotężniejszego w świecie Jana III Króla Polski, jako wypełnienie ślubu za odzyskane w tym miejscu przed cudownym obrazem, a już bezpowrotnie utracone zdrowie, ten święty przybytek został wzniesiony ku czci Najświętszej Dziewicy Maryi i poświęcony w roku 1699”. We wnętrzu znajduje się imponujący ołtarz główny oraz cztery ołtarze boczne – wszystkie późnobarokowe. Ołtarz główny został wykonany z drewna sosnowego przez Jana Mauchera w latach 1774-1776. Znajdują się w nim 4 figury: św. Jacka, św. Dominika, św. Wincentego Ferreriusza i św. Tomasza z Akwinu. W górnej części obraz przedstawiający nawiedzenie św. Elżbiety przez Matkę Bożą (XVIII w.). W centralnej części głównego ołtarza znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Krasnobrodzkiej, nieznanego autora, z l pół. XVII w. Ma on wymiary 9 x 14 cm i jest umieszczony na tle powiększonej kopii. Oryginalny obraz jest odbitką litograficzną, wykonaną na papierze mszalnym. Został on znaleziony po najeździe kozackim, w miejscu objawień na wiosnę 1649 r. Obraz przypomina dzieło Francesco Railboliniego z Bolonii, znajdujące się w Pinakotece Monachijskiej. Przedstawia Matkę Bożą adorującą Dzieciątko, wokół pęk kwitnących róż, nad nimi gołąb symbolizujący Ducha Św. W głębi widoczny jest kościół. W 1965 r. obraz ten został ukoronowany.
W kościele znajduje się także tzw. ołtarz soborowy z antepedium z XVII w. pochodzącym z ołtarza prywatnej kaplicy Jana III Sobieskiego. Świątynię zdobią obrazy 12 apostołów oraz św. Antoniego, św. Mikołaja, św. Bartłomieja i św. Rocha. Znajdują się tu 33-głosowe organy, wykonane w 1975 r. w zakładzie Kamińskich w Warszawie, w okresie letnim odbywają się tu koncerty organowe.
Na cmentarzu kościelnym figura z 1646 r., w formie kolumny z kapliczką na szczycie, upamiętniająca objawienie Matki Bożej Jakubowi Ruszczykowi, a także pomnik poświęcony Papieżowi Janowi Pawłowi II. Na dziedzińcu klasztornym drewniany spichlerz z 1795 r. Obecnie mieści się w nim wystawa wieńców dożynkowych, to część parafialnego muzeum.
Obecnie funkcjonują ciekawie przygotowane ekspozycje: geologiczna, garncarstwa krasnobrodzkiego, przyrodnicza: flory i fauny Roztocza (ponad 600 eksponatów, przygotowana przez ks. Wiesława Oleszko), wsi krasnobrodzkiej (m.in. z ekspozycją wykonanych ręcznie kapliczek i wieńców dożynkowych), a w kościele maryjna.
Za kościołem, w parku, znajduje się Kalwaria. Rzeźbione stacje drogi krzyżowej z drewna lipowego wykonane zostały w latach 1980-1981 r. według projektu niepełnosprawnego artysty Lucjana Boruty z Drohiczyna. Jest on również autorem górującego nad Krasnobrodem krzyża na Chełmowej Górze.
Pałac Leszczyńskich, murowany, piętrowy, z kolumnowym portykiem. Został wzniesiony w l pół. XVII w., później przebudowywany. Zniszczony w 1914 r., odbudowany w 1917 r. wg projektu Jana Koszyc-Witkiewicza. Znajdowały się tu m.in. biblioteka licząca kilka tysięcy woluminów i zbiory porcelany kopenhaskiej. Obecnie w budynku mieści się Sanatorium Rehabilitacyjne dla dzieci im. J. Korczaka. Wokół pałacu zachował się piękny park dworski w stylu angielskim. Zajmuje on powierzchnie 2 ha. W szkole przy sanatorium utworzono sezonowe schroniska PTSM.
Kapliczka „na wodzie”, drewniana. Pierwotna, ufundowana przez Marie Zamoyską, Roztocze – Krasnobród – kapliczkaobecna z XIX w., remontowana w 1946 r. Ma ona kształt litery „L” i składa się z dwóch, połączonych, kaplic. W ich wnętrzu kopie cudownego obrazu Matki Bożej Krasnobrodzkiej. Pod kaplicą znajduje się silne źródło, które według legend przywróciło zdrowie Marii Zamoyskiej (późniejszej Marysieńce Sobieskiej). Źródło do dziś słynie z leczniczych właściwości, podobno także „przywraca miłość”. Nieopodal kapliczki znajdują się dróżki różańcowe z kapliczkami powstałe staraniem miejscowego proboszcza Romana Marszalca. Wykonawcą był Andrzej Gontarz z Krasnobrodu. Od źródełek do pobliskiej rzeki Wieprz okresowo płynie strumień Krupiec.
Droga do kapliczki „na wodzie” prowadzi przez aleje Najświętszej Marii Panny obsadzoną pomnikowymi kasztanowcami białymi, klonami pospolitymi, brzozami brodawkowymi i topolami białymi. Wśród drzew kilka kapliczek różańcowych (tajemnice radosne), postawionych w XIX w. Pierwsza po prawej – idąc od strony kościoła – to murowana, barokowa kaplica pw. św. Onufrego Pustelnika. Została ona zbudowana na planie czterolistnej koniczynki. Druga, po tej samej stronie, to drewniana kaplica pw. św. Antoniego z Padwy. Po przeciwnej stronie znajduje się podobna, także drewniana, kaplica pw. św. Anny. W XIX w. przy tej alei stało osiem kaplic.
Źródła. Najpopularniejsze są źródła pod „Kaplicą na Wodzie”, gdyż woda z tych źródeł uznawana jest za cudowną. Takie właściwości, według mieszkańców Krasnobrodu ma także woda ze źródeł w Dolinie św. Rocha. Atrakcją pod względem dydaktycznym i turystycznym jest zespół około 40 źródeł wypływających ze zbocza przy rzece Wieprz w miejscowości Hutki. Godne uwagi są także źródła w lesie popularnie określanym „Belfont”. Nazwa pochodzi z j. franc.: belle – piękny, fontaine – źródło. Oprócz walorów przyrodniczych i ekologicznych rangę tego terenu podnoszą dodatkowo walory historyczne. Z przekazów miejscowej ludności wynika, że otoczenie źródeł było miejscem schadzek królowej Marysieńki z Janem III Sobieskim, a po powstaniu 1863r. postawiono tu krzyż ku pamięci powstańcom. Ponadto z jednym ze znajdujących się na tym terenie oczek śródleśnych związana jest legenda, która mówi, że kiedyś w tym miejscu stał kościół, który zapadł się pod ziemię. Warto zobaczyć też urokliwe miejsce, w Kol. Husiny, gdzie znajdują się źródła, które dają początek rzece Sopot prawemu dopływowi Tanwi.
Zespół kilkunastu figur i kapliczek, znajdujących się niemal przy każdej ulicy Krasnobrodu. Wśród nich, przy zbiegu ulic 3 Maja i Lelewela, warto zatrzymać się przy figurze św. Wincentego Ferreriusza z 1779 r. Natomiast przy ul. 3 Maja uwagę zwraca figura św. Jana Nepomucena z 1882 r. Wspomnieć trzeba także o pomniku znajdującym się naprzeciw Urzędu Miasta i Gminy. Napis na tablicy głosi: „Dla uczczenia 140 rocznicy uchwalenia Wiekopomnej Konstytucji 3 Maja 1791 r. – Mieszkańcy Krasnobrodu 3 maja 1931 r.”. Po wojnie tablica przechowywana była na strychu szkoły (obecnie siedziba wspomnianego urzędu), na swoje miejsce powróciła dopiero w latach osiemdziesiątych.
Na cmentarzu parafialnym mogiły wojenne, z różnych okresów historycznych: powstania styczniowego, I i II wojny światowej. Spoczywa tu 45 powstańców, którzy stoczyli bitwy z wojskami rosyjskimi w okresie od 24 III 1863 r. (data bitwy na uroczysku św. Rocha) do 8 I 1864 r. Upamiętnia ich pomnik z rzeźbą orła trzymającego w dziobie wieniec laurowy. Na tym samym cmentarzu kwatery 37 żołnierzy armii austriackiej i 50 rosyjskiej poległych w 1915 r. Spoczywa tu także 491 żołnierzy Wojska Polskiego poległych w okresie 17-26 IX 1939 r. pod Jacnią i Krasnobrodem.
Kaplica pw. św. Rocha. 4 km od Krasnobrodu znajduje się Kapliczka pw. św. Rocha. Położona jest na uroczysku wśród stromo opadających zboczy góry św. Rocha. W 1863 r. został tu otoczony przez Moskali pod dow. mjr Ogolina oddział Marcina „Lelewela” Borelowskiego. Ok. 250 powstańców (z których tylko 80 miało broń palną) staneło naprzeciw 7 kompaniom piechoty, szwadronowi ułanów i 150 kozakom. Mimo przeważających sił wroga, oddział „Lelewela” wydostał się z okrążenia. Po stronie powstańców było 45, po stronie rosyjskiej 99 zabitych.
Kapliczka jest drewniana, przykryta gontem. W środku znajduje się ołtarzyk z portretem świętego, a także drewniana cembrowina postawiona na cudownym, uzdrawiającym źródle. Pierwotnie kapliczka została wzniesiona w XVII w., jednak w 1933 r. uległa zburzeniu przez przewracającego się ogromnego buka. W 1935 r., z fundacji Kazimierza Fudakowskiego postawiono nową kaplicę, która zachowała się do dzisiaj. Odpust w pierwszą niedzielę po 15 sierpnia
Św. Roch był Francuzem, urodził się w Montpellier, prawdopodobnie ok. 1295 r. W wieku 20 lat stracił rodziców. Odziedziczony majątek rozdał ubogim, a sam udał się w pieszą pielgrzymkę do Rzymu. Zatrzymał się we włoskim miasteczku Acquapendente, gdzie panowała epidemia dżumy. Pomagał chorym, jak się szybko okazało miał dar uzdrawiania. Jego sława rosła. Później Roch dotarł do Wiecznego Miasta, tu także opiekował się chorymi. W drodze powrotnej do Francji, w Piacenza, ponownie dane mu było pomagać ofiarom epidemii dżumy. W miejscowości Angera został jednak niesłusznie posądzony o szpiegostwo i osadzony – już do swej śmierci (prawdopodobnie ok. 1327 r.) – w więzieniu. Jego relikwie pochowano w miejscowym kościele, a w 1485 r. przeniesiono do Wenecji.
ATRAKCJE TURYSTYCZNE
Kamieniołom. Atrakcją geologiczną Krasnobrodu jest stanowisko dokumentacyjne „Kamieniołom” utworzone na nieczynnym wyrobisku w Krasnobrodzie. Odsłonięta ściana ma ok. 30m wysokości i 165m długości. Można tu znaleźć odciski flory i fauny sprzed wielu milionów lat. Miejsce to pełni funkcję dydaktyczno-naukową. Na szczycie kamieniołomu w 2002 roku wzniesiono budowlę w kształcie wieży (baszty), która pełni funkcję punktu widokowego. Z wieży można podziwiać panoramę Krasnobrodu.
Rezerwat leśny „Św. Roch” – ustanowiono 22IV 1983 r. Na powierzchni 202,60 ha ochronie podlegają stare, naturalne drzewostany bukowo-jodłowe. Górne piętro lasu tworzy jodła, niższe buk. Gatunkiem dominującym jest jodła pospolita zajmująca 70% powierzchni rezerwatu. Niektóre jej starsze pomnikowe okazy (do około 250 lat) osiągają 46 m wysokości. Buk zajmuje 10% powierzchni. Niektóre okazy osiągają 27 m wysokości. Na około 20% rezerwatu występuje sosna pospolita. Ponadto, jako domieszka, występują: dąb szypułkowy i czerwony, jawor, klon pospolity, brzoza. Z roślin chronionych spotyka się wawrzynka wilczełyko, widłaki (wroniec i jalowcowaty) oraz bez koralowy. Rosną tu także konwalijka majowa i – na obrzeżach lasu – zawilec wielkokwiatowy.
Zalew na rzece Wieprz. Piaszczyste krasnobrodzkie plaże otoczone sosnowymi lasami zachęcają do wylegiwania się w nagrzanym słońcem piasku. Oprócz kąpieli słonecznych, można korzystać z kąpieli w wodzie krasnobrodzkiego zalewu. Nad bezpieczeństwem osób kąpiących się, w czasie wakacji, czuwają ratownicy WOPR. Pod bacznym okiem instruktorów można też nauczyć się pływania, a także skorzystać z oferty wypożyczalni sprzętu wodnego. Atrakcją dla wypoczywających nad zalewem jest także usytuowana na plaży zjeżdżalnia wodna. Bogato rozwinięta baza gastronomiczna znajdująca się w sąsiedztwie plaży umożliwia wczasowiczom skorzystanie na miejscu z gorących posiłków.
więcej informacji i zdjęć z zalewu >>